Varje månad mäter Nonlis Social Listening de visningar som videor och Reels genererar på Instagram-konton hos Frankrikes största nyhetsmedier. Här är TOP 40 för mars 2026.
Brut. spelar fortsatt i en egen liga, men månadens historia finns strax bakom: TF1 INFO tar andraplatsen med en effektivitet per inlägg som ligger nära 80% av följarbasen.
1. Månadens topp 5#
Brut. dominerar med 486,7 miljoner visningar från 285 inlägg. TF1 INFO flyttar från 4:e till 2:a plats: 173,8 miljoner visningar från 215 inlägg, en kvot på 79,1%, något helt nytt på den här nivån av rankningen. RTL fullbordar pallplatsen med 122,4 miljoner och tabellens högsta publiceringstakt (481 inlägg).
France Inter följer med 116,9 miljoner, och L'Équipe behåller sin plats i topp 5 med 97,6 miljoner visningar.
2. Hela TOP 40#
| # | Konto | Videovisningar | Inlägg | Inlägg per dag | Visningar per följare | Följare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brut. | 486,7 miljoner | 285 | 9,2 | 29,7% | 5,8 miljoner |
| 2 | TF1 INFO | 173,8 miljoner | 215 | 6,9 | 79,1% | 1,0 miljoner |
| 3 | RTL | 122,4 miljoner | 481 | 15,5 | 26,5% | 959 tusen |
| 4 | France Inter | 116,9 miljoner | 434 | 14,0 | 16,2% | 1,7 miljoner |
| 5 | L'Équipe | 97,6 miljoner | 201 | 6,5 | 14,3% | 3,4 miljoner |
| 6 | Le Parisien | 88,2 miljoner | 216 | 7,0 | 28,8% | 1,4 miljoner |
| 7 | BFMTV | 78,2 miljoner | 264 | 8,5 | 30,1% | 986 tusen |
| 8 | franceinfo | 55,1 miljoner | 285 | 9,2 | 14,6% | 1,3 miljoner |
| 9 | M6 Info | 50,1 miljoner | 331 | 10,7 | 44,2% | 342 tusen |
| 10 | Le Dauphiné Libéré | 43,3 miljoner | 401 | 12,9 | 61,5% | 176 tusen |
| 11 | Le Progrès | 37,2 miljoner | 369 | 11,9 | 71,7% | 141 tusen |
| 12 | Le Monde | 36,1 miljoner | 96 | 3,1 | 13,5% | 2,8 miljoner |
| 13 | L'Est Républicain | 30,5 miljoner | 356 | 11,5 | 81,3% | 105 tusen |
| 14 | Le 20h - France Télévisions | 27,7 miljoner | 164 | 5,3 | 34,6% | 489 tusen |
| 15 | Public Sénat | 25,4 miljoner | 140 | 4,5 | 44,8% | 405 tusen |
| 16 | La Dépêche du Midi | 24,9 miljoner | 223 | 7,2 | 41,0% | 272 tusen |
| 17 | La Provence | 23,2 miljoner | 258 | 8,3 | 20,1% | 448 tusen |
| 18 | Le Figaro | 22,5 miljoner | 177 | 5,7 | 12,1% | 1,0 miljoner |
| 19 | 20 Minutes | 17,1 miljoner | 208 | 6,7 | 13,5% | 607 tusen |
| 20 | CNEWS | 15,6 miljoner | 119 | 3,8 | 35,0% | 375 tusen |
| 21 | LCI | 15,2 miljoner | 39 | 1,3 | 110,4% | 354 tusen |
| 22 | Europe 1 | 15,1 miljoner | 97 | 3,1 | 43,9% | 355 tusen |
| 23 | Sud Ouest | 14,9 miljoner | 81 | 2,6 | 44,3% | 417 tusen |
| 24 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 14,8 miljoner | 322 | 10,4 | 50,4% | 92 tusen |
| 25 | Réel média | 13,1 miljoner | 54 | 1,7 | 46,1% | 524 tusen |
| 26 | BFM Business | 11,2 miljoner | 77 | 2,5 | 70,8% | 204 tusen |
| 27 | Ouest-France | 10,3 miljoner | 90 | 2,9 | 33,9% | 338 tusen |
| 28 | Midi Libre | 9,7 miljoner | 102 | 3,3 | 69,6% | 136 tusen |
| 29 | Agence France-Presse | 9,1 miljoner | 93 | 3,0 | 44,1% | 222 tusen |
| 30 | La Montagne | 7,9 miljoner | 196 | 6,3 | 34,8% | 116 tusen |
| 31 | TV5MONDE | 6,9 miljoner | 44 | 1,4 | 20,2% | 782 tusen |
| 32 | Nice-Matin | 6,6 miljoner | 42 | 1,4 | 69,7% | 227 tusen |
| 33 | France 24 | 6,6 miljoner | 129 | 4,2 | 2,4% | 2,2 miljoner |
| 34 | Var-Matin | 5,9 miljoner | 34 | 1,1 | 151,5% | 115 tusen |
| 35 | Le HuffPost | 5,8 miljoner | 46 | 1,5 | 98,5% | 128 tusen |
| 36 | LCP-Assemblée nationale | 5,1 miljoner | 36 | 1,2 | 72,1% | 197 tusen |
| 37 | Futura | 5,0 miljoner | 39 | 1,3 | 50,2% | 253 tusen |
| 38 | Libération | 3,1 miljoner | 33 | 1,1 | 12,7% | 738 tusen |
| 39 | L'Express | 2,8 miljoner | 76 | 2,5 | 24,4% | 149 tusen |
| 40 | actu.fr | 2,7 miljoner | 32 | 1,0 | 105,2% | 81 tusen |
Så läser du kolumnen ”Visningar per följare”: 100% betyder att ett genomsnittligt inlägg får lika många visningar som kontot har följare. På Instagram, där Reels når långt utanför den egna publiken, stiger kvoten snabbt för konton vars format slår an.
3. Det som sticker ut#
Effektiviteten hos TF1 INFO är månadens lärdom: färre inlägg än de direkta konkurrenterna, men Reels som når mycket långt. Med den takten når varje inlägg nästan motsvarande hela kontots följarbas.
Public Sénat fortsatte sitt genombrott, från 26:e till 15:e plats. LCI nådde en kvot på 110%: varje inlägg ger fler visningar än kontot har följare.
Den regionala pressen bekräftade sin närvaro i den nationella tabellen: Var-Matin hade rankningens högsta kvot på 151%, före actu.fr (105%). Reels är fortsatt den mest kraftfulla hävstången just nu för lokala redaktioner.
4. Metod#
Uppgifterna kommer från Nonlis Social Listening, som löpande bevakar franska nyhetsmediers offentliga Instagram-konton. Bara ett konto per medievarumärke räknas: huvudkontot, utan att lokala eller tematiska konton slås ihop. Rankningen omfattar visningar på videor och Reels som publicerats från 1 till 31 mars 2026, avlästa via Nonli API. Eftersom visningarna fortsätter att öka efter publiceringen är små avvikelser mot senare avläsningar normala. Antalet följare är det som observerades när rankningen genererades.
I samma serie, föregående månad: rankningen för februari 2026; nästa månad: rankningen för april 2026.
Rankningen publiceras varje månad här på bloggen och på Nonlis LinkedIn-sida. Om du vill följa de här mätvärdena för dina egna konton och din marknad kan du kontakta oss.
Brut.
TF1 INFO
RTL
France Inter
L'Équipe
Le Parisien
BFMTV
franceinfo
M6 Info
Le Dauphiné Libéré
Le Progrès
Le Monde
L'Est Républicain
Le 20h - France Télévisions
Public Sénat
La Dépêche du Midi
La Provence
Le Figaro
20 Minutes
CNEWS
LCI
Europe 1
Sud Ouest
Dernières Nouvelles d'Alsace
Réel média
BFM Business
Ouest-France
Midi Libre
Agence France-Presse
La Montagne
TV5MONDE
Nice-Matin
France 24
Var-Matin
Le HuffPost
LCP-Assemblée nationale
Futura
Libération
L'Express
actu.fr