Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for februar 2026 med hver sides visningsvolumen, publiceringsfrekvens og en indikator for præstation pr. opslag.
Februar har 28 dage, så volumenerne falder mekanisk i forhold til januar. Placeringerne har derimod rykket sig: afstanden mellem andenpladsen og tredjepladsen er skrumpet ind, og flere konti har skiftet størrelsesorden.
1. Månedens top 5#
Brut. dominerer stadig med solid margin: 221 millioner visninger fra 400 opslag. Bagved er kampen om andenpladsen strammet kraftigt til. BFMTV (141,6 mio.) fører nu over TF1 INFO (137,5 mio.) med blot 4 millioner visninger, mod et forspring på mere end 46 millioner i januar.
RTL tager fjerdepladsen med 86,9 millioner visninger. Radiostationen publicerede 431 opslag i løbet af måneden, over 15 om dagen og den højeste publiceringsfrekvens i top 5. France 24 runder de fem af med 84,8 millioner visninger.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brut. | 221.005.757 | 400 | 14,3 | 5,9% | 9,43M |
| 2 | BFMTV | 141.614.080 | 263 | 9,4 | 8,3% | 6,47M |
| 3 | TF1 INFO | 137.523.143 | 364 | 13,0 | 7,0% | 5,39M |
| 4 | RTL | 86.943.638 | 431 | 15,4 | 8,9% | 2,27M |
| 5 | France 24 | 84.823.623 | 503 | 18,0 | 1,2% | 14,36M |
| 6 | France Inter | 60.274.615 | 375 | 13,4 | 7,1% | 2,25M |
| 7 | LCI | 57.357.721 | 182 | 6,5 | 8,3% | 3,8M |
| 8 | M6 Info | 54.706.864 | 331 | 11,8 | 8,7% | 1,91M |
| 9 | Le 20h - France Télévisions | 54.693.772 | 182 | 6,5 | 11,2% | 2,69M |
| 10 | franceinfo | 53.457.211 | 364 | 13,0 | 4,5% | 3,27M |
| 11 | L'Équipe | 50.887.044 | 172 | 6,1 | 3,8% | 7,7M |
| 12 | Le Figaro | 27.913.200 | 156 | 5,6 | 4,3% | 4,18M |
| 13 | La Provence | 21.638.238 | 207 | 7,4 | 7,9% | 1,32M |
| 14 | 20 Minutes | 21.587.951 | 175 | 6,2 | 3,6% | 3,38M |
| 15 | Le Parisien | 21.574.660 | 189 | 6,8 | 2,4% | 4,85M |
| 16 | RFI | 20.868.691 | 90 | 3,2 | 3,5% | 6,71M |
| 17 | Le Monde | 18.227.970 | 87 | 3,1 | 3,5% | 5,93M |
| 18 | Le Dauphiné Libéré | 15.830.193 | 358 | 12,8 | 8,3% | 533.389 |
| 19 | LCP | 13.753.488 | 69 | 2,5 | 66,5% | 299.758 |
| 20 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 13.450.679 | 287 | 10,2 | 15,3% | 305.559 |
| 21 | Europe 1 | 12.698.480 | 145 | 5,2 | 5,9% | 1,47M |
| 22 | La Dépêche du Midi | 12.637.959 | 153 | 5,5 | 11,8% | 701.068 |
| 23 | CNEWS | 10.722.769 | 274 | 9,8 | 1,9% | 2,05M |
| 24 | Public Sénat | 10.403.853 | 131 | 4,7 | 16,2% | 491.325 |
| 25 | TV5MONDE | 9.906.395 | 80 | 2,9 | 2,7% | 4,59M |
| 26 | SudOuest.fr | 8.778.498 | 132 | 4,7 | 10,7% | 619.335 |
| 27 | Le HuffPost | 8.157.146 | 101 | 3,6 | 6,6% | 1,22M |
| 28 | Le Progrès | 8.000.440 | 300 | 10,7 | 7,4% | 358.680 |
| 29 | Midi Libre | 7.346.210 | 83 | 3,0 | 21,3% | 414.879 |
| 30 | Ouest-France | 7.056.995 | 63 | 2,2 | 9,3% | 1,21M |
| 31 | Femme Actuelle | 6.315.945 | 40 | 1,4 | 11,4% | 1,38M |
| 32 | BFM Business | 6.194.890 | 104 | 3,7 | 9,5% | 628.736 |
| 33 | Futura | 5.871.334 | 44 | 1,6 | 7,5% | 1,78M |
| 34 | La Montagne | 5.550.758 | 124 | 4,4 | 14,0% | 320.354 |
| 35 | Agence France-Presse | 5.004.808 | 129 | 4,6 | 4,1% | 954.850 |
| 36 | actu.fr | 4.943.807 | 46 | 1,6 | 36,5% | 294.615 |
| 37 | L'Express | 4.415.351 | 115 | 4,1 | 1,5% | 2,64M |
| 38 | Le Républicain Lorrain | 4.367.604 | 282 | 10,1 | 5,8% | 268.938 |
| 39 | L'Est Républicain | 4.327.195 | 297 | 10,6 | 4,0% | 365.661 |
| 40 | Mediapart | 4.267.282 | 18 | 0,6 | 13,2% | 1,8M |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Kampen om andenpladsen er månedens historie. TF1 INFO publicerede 364 opslag i februar, 13 om dagen, og kom helt ind på 4 millioner visninger fra BFMTV. Den dyst afgøres sandsynligvis i marts.
France Inter rykkede to pladser op til 6. plads med 60,3 millioner visninger fra 375 opslag. M6 Info fortsatte også opad: 54,7 millioner visninger, to pladser op, og siden overhalede Le 20h de France Télévisions med 13.000 visninger. Marginerne bliver ikke meget mindre end det.
LCP leverede tabellens mest overraskende præstation. Med 69 opslag og 300.000 følgere nåede den franske parlamentskanal 13,8 millioner visninger, hvilket vil sige, at et gennemsnitligt opslag får visninger svarende til 66% af dens fællesskab. Ingen anden side i TOP 20 kommer i nærheden af det forholdstal.
Også værd at bemærke: Le Figaro holdt sin 12. plads med 27,9 millioner visninger, L'Équipe blev solidt i top 11 med et fællesskab på 7,7 millioner følgere, og tre regionale dagblade (La Provence, Le Dauphiné Libéré og DNA) kom med i den nationale TOP 20.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 28. februar 2026. Tællerne aflæses ved periodens afslutning. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale.
I samme serie: næste måned, ranglisten for marts 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
Brut.
BFMTV
TF1 INFO
RTL
France 24
France Inter
LCI
M6 Info
Le 20h - France Télévisions
franceinfo
L'Équipe
Le Figaro
La Provence
20 Minutes
Le Parisien
RFI
Le Monde
Le Dauphiné Libéré
LCP
Dernières Nouvelles d'Alsace
Europe 1
La Dépêche du Midi
CNEWS
Public Sénat
TV5MONDE
SudOuest.fr
Le HuffPost
Le Progrès
Midi Libre
Ouest-France
Femme Actuelle
BFM Business
Futura
La Montagne
Agence France-Presse
actu.fr
L'Express
Le Républicain Lorrain
L'Est Républicain
Mediapart