Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for marts 2026.
Duellen, der blev varslet i februar, blev afgjort på stregen. BFMTV tager førstepladsen med en hårsbredde foran Brut, da marts' tætte nyhedsstrøm løftede nyhedskanalerne til volumener, man sjældent ser.
1. Månedens top 5#
BFMTV leverede en enorm måned: 340,6 millioner visninger fra 494 opslag, kun knap 6 millioner foran Brut. Brut holdt stand med 334,2 millioner fra 552 opslag: de to førende endte side om side, seriens tætteste top to. TF1 INFO fuldender podiet med 270,1 millioner, en rekord i denne serie.
France 24 generobrer 4. pladsen med 153,3 millioner visninger og 766 opslag i løbet af måneden. RTL lukker top 5 med 151,4 millioner og kvintettens bedste forholdstal: hvert opslag får i gennemsnit visninger svarende til 12,9% af fællesskabets størrelse.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BFMTV | 340.575.409 | 494 | 16,5 | 10,4% | 6,63M |
| 2 | Brut. | 334.198.531 | 552 | 18,4 | 6,0% | 10,17M |
| 3 | TF1 INFO | 270.136.117 | 481 | 16,0 | 10,0% | 5,61M |
| 4 | France 24 | 153.326.394 | 766 | 25,5 | 1,4% | 14,45M |
| 5 | RTL | 151.405.828 | 496 | 16,5 | 12,9% | 2,37M |
| 6 | LCI | 137.711.149 | 223 | 7,4 | 15,8% | 3,9M |
| 7 | franceinfo | 90.502.397 | 549 | 18,3 | 4,9% | 3,38M |
| 8 | France Inter | 88.755.222 | 423 | 14,1 | 9,1% | 2,31M |
| 9 | Le 20h - France Télévisions | 87.568.688 | 249 | 8,3 | 12,5% | 2,82M |
| 10 | L'Équipe | 83.571.259 | 197 | 6,6 | 5,5% | 7,73M |
| 11 | CNEWS | 62.410.041 | 1662 | 55,4 | 1,8% | 2,09M |
| 12 | M6 Info | 56.450.786 | 405 | 13,5 | 6,9% | 2,02M |
| 13 | Public Sénat | 32.600.121 | 143 | 4,8 | 41,0% | 556.031 |
| 14 | Le Figaro | 32.228.994 | 208 | 6,9 | 3,7% | 4,22M |
| 15 | Europe 1 | 29.111.300 | 163 | 5,4 | 12,0% | 1,49M |
| 16 | Le Parisien | 27.803.144 | 207 | 6,9 | 2,8% | 4,86M |
| 17 | 20 Minutes | 24.352.629 | 204 | 6,8 | 3,5% | 3,39M |
| 18 | La Provence | 22.785.368 | 259 | 8,6 | 6,6% | 1,33M |
| 19 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 19.244.799 | 347 | 11,6 | 16,9% | 328.501 |
| 20 | Futura | 16.249.354 | 59 | 2,0 | 15,4% | 1,79M |
| 21 | RFI | 15.943.238 | 101 | 3,4 | 2,3% | 6,75M |
| 22 | Les Echos | 15.935.123 | 44 | 1,5 | 31,1% | 1,16M |
| 23 | Le Monde | 15.644.270 | 138 | 4,6 | 1,9% | 5,95M |
| 24 | La Dépêche du Midi | 14.808.504 | 217 | 7,2 | 9,3% | 733.431 |
| 25 | Le Dauphiné Libéré | 13.896.287 | 383 | 12,8 | 6,7% | 538.457 |
| 26 | Ouest-France | 12.908.028 | 66 | 2,2 | 16,1% | 1,22M |
| 27 | Midi Libre | 12.108.081 | 97 | 3,2 | 29,5% | 422.797 |
| 28 | La Montagne | 11.497.396 | 204 | 6,8 | 17,4% | 324.543 |
| 29 | BFM Business | 11.170.084 | 97 | 3,2 | 18,1% | 634.675 |
| 30 | TV5MONDE | 11.155.685 | 67 | 2,2 | 3,6% | 4,67M |
| 31 | Nice-Matin | 10.755.289 | 47 | 1,6 | 33,0% | 693.543 |
| 32 | L'Est Républicain | 9.397.277 | 350 | 11,7 | 7,2% | 372.651 |
| 33 | Agence France-Presse | 9.082.333 | 152 | 5,1 | 6,1% | 978.896 |
| 34 | Le Républicain Lorrain | 8.813.412 | 323 | 10,8 | 9,9% | 275.195 |
| 35 | Le Progrès | 7.606.632 | 362 | 12,1 | 5,7% | 367.570 |
| 36 | Le HuffPost | 7.232.186 | 76 | 2,5 | 7,7% | 1,23M |
| 37 | SudOuest.fr | 6.372.408 | 146 | 4,9 | 6,9% | 630.348 |
| 38 | LCP | 6.278.702 | 51 | 1,7 | 40,1% | 306.964 |
| 39 | Mediapart | 5.317.334 | 20 | 0,7 | 14,5% | 1,84M |
| 40 | La Voix du Nord | 5.271.894 | 128 | 4,3 | 4,4% | 935.684 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Hård nyhedsdækning prægede måneden, og alle kanaler fik gavn af det. LCI rykkede én plads op (6. pladsen) med kun 223 opslag og et forholdstal på 15,8%, det bedste i top 10. CNEWS steg til 11. pladsen med en ekstraordinær publiceringsfrekvens: 1.662 videoopslag i løbet af måneden.
Public Sénat stod for tabellens mest spektakulære stigning, op på 13. pladsen, med et gennemsnitligt opslag, der fik visninger svarende til 41% af fællesskabets størrelse, ranglistens bedste forholdstal. Futura rykkede op på 20. pladsen.
Blandt de regionale titler i denne nationale rangliste er Le Parisien og La Provence fortsat de bedst placerede, og Dernières Nouvelles d'Alsace opnåede et forholdstal på 17% fra 347 opslag.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 31. marts 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for februar 2026, og næste måned, ranglisten for april 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
BFMTV
Brut.
TF1 INFO
France 24
RTL
LCI
franceinfo
France Inter
Le 20h - France Télévisions
L'Équipe
CNEWS
M6 Info
Public Sénat
Le Figaro
Europe 1
Le Parisien
20 Minutes
La Provence
Dernières Nouvelles d'Alsace
Futura
RFI
Les Echos
Le Monde
La Dépêche du Midi
Le Dauphiné Libéré
Ouest-France
Midi Libre
La Montagne
BFM Business
TV5MONDE
Nice-Matin
L'Est Républicain
Agence France-Presse
Le Républicain Lorrain
Le Progrès
Le HuffPost
SudOuest.fr
LCP
Mediapart
La Voix du Nord