Juli er en rekordmåned for PQR: otte af de ni bedste slog deres bedste resultat i serien. La Dépêche du Midi rykker i front med 62,8 millioner visninger.
1. Månedens top 5#
La Dépêche du Midi tager førstepladsen med 62,8 millioner visninger (+47%), seriens rekord og dens anden sejr efter december 2025. SudOuest.fr leverer podiets mest opsigtsvækkende måned: 45,9 millioner visninger (+285%), otte pladser frem og et forholdstal på 32,8%.
Le Parisien fuldender podiet med 43,2 millioner visninger, sit næstbedste resultat i serien. Bag dem er La Provence (38,9 millioner, +79%) og Ouest-France (38,6 millioner, +55%) adskilt af 300.000 visninger, begge på deres rekord.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | La Dépêche du Midi | 62.780.838 | 309 | 10,0 | 25,4% | 798.454 |
| 2 | SudOuest.fr | 45.863.042 | 208 | 6,7 | 32,8% | 673.089 |
| 3 | Le Parisien | 43.166.699 | 88 | 2,8 | 9,9% | 4.951.479 |
| 4 | La Provence | 38.941.585 | 283 | 9,1 | 9,9% | 1.386.417 |
| 5 | Ouest-France | 38.629.898 | 107 | 3,5 | 28,6% | 1.264.029 |
| 6 | Var-Matin | 36.859.156 | 123 | 4,0 | 65,2% | 459.924 |
| 7 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 34.651.002 | 371 | 12,0 | 24,5% | 380.460 |
| 8 | Le Dauphiné Libéré | 31.428.096 | 429 | 13,8 | 12,7% | 575.312 |
| 9 | Le Progrès | 25.965.592 | 354 | 11,4 | 18,8% | 390.044 |
| 10 | L'Est Républicain | 20.520.078 | 358 | 11,5 | 14,7% | 390.311 |
| 11 | Le Républicain Lorrain | 15.822.009 | 343 | 11,1 | 15,3% | 300.747 |
| 12 | Journal L'ALSACE | 15.334.232 | 366 | 11,8 | 13,1% | 318.739 |
| 13 | actu.fr | 13.791.063 | 167 | 5,4 | 25,5% | 323.236 |
| 14 | Midi Libre | 13.048.503 | 124 | 4,0 | 23,9% | 439.569 |
| 15 | La Voix du Nord | 12.977.418 | 133 | 4,3 | 10,3% | 947.687 |
| 16 | Nice-Matin | 11.599.269 | 68 | 2,2 | 24,3% | 702.648 |
| 17 | L'Indépendant | 10.323.824 | 205 | 6,6 | 13,5% | 371.929 |
| 18 | Le Bien Public | 8.728.830 | 301 | 9,7 | 14,0% | 207.644 |
| 19 | L'Éveil de la Haute-Loire | 8.594.458 | 20 | 0,6 | 400,8% | 107.218 |
| 20 | Vosges Matin | 8.152.187 | 340 | 11,0 | 15,6% | 153.526 |
| 21 | La Montagne | 7.333.713 | 217 | 7,0 | 10,1% | 335.073 |
| 22 | L'Union | 6.989.696 | 76 | 2,5 | 30,2% | 304.702 |
| 23 | Le JSL | 6.271.101 | 309 | 10,0 | 18,7% | 108.409 |
| 24 | Le Télégramme | 5.290.297 | 54 | 1,7 | 25,3% | 387.305 |
| 25 | Le Journal du Centre | 5.004.784 | 77 | 2,5 | 51,5% | 126.218 |
| 26 | L'Écho Républicain | 4.181.654 | 29 | 0,9 | 149,1% | 96.722 |
| 27 | Le Populaire du Centre | 4.045.289 | 104 | 3,4 | 22,5% | 172.504 |
| 28 | La Nouvelle République | 3.786.400 | 18 | 0,6 | 111,2% | 189.145 |
| 29 | La République du Centre | 3.308.268 | 46 | 1,5 | 30,8% | 233.164 |
| 30 | Courrier Picard | 3.270.735 | 50 | 1,6 | 20,2% | 323.255 |
| 31 | Presse Océan | 3.179.511 | 55 | 1,8 | 58,5% | 98.889 |
| 32 | Paris-Normandie | 2.486.917 | 102 | 3,3 | 7,7% | 318.013 |
| 33 | Charente Libre | 1.480.473 | 29 | 0,9 | 21,6% | 236.318 |
| 34 | Corse-Matin | 1.459.464 | 27 | 0,9 | 18,2% | 296.906 |
| 35 | Le Berry Républicain | 1.329.195 | 29 | 0,9 | 42,2% | 108.485 |
| 36 | Nord Littoral | 1.289.937 | 56 | 1,8 | 17,3% | 132.927 |
| 37 | L'Est-Éclair | 1.284.914 | 30 | 1,0 | 40,0% | 107.132 |
| 38 | L'Yonne Républicaine | 1.281.583 | 26 | 0,8 | 49,0% | 100.571 |
| 39 | La République des Pyrénées | 1.265.865 | 16 | 0,5 | 42,8% | 184.914 |
| 40 | La Presse de la Manche | 1.258.427 | 13 | 0,4 | 86,3% | 112.203 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Jo højere forholdstallet er, desto længere når kontoen ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Var-Matin har den kraftigste stigning i den øvre halvdel: visninger mere end seksdoblet (+526%), elleve pladser frem og en sjetteplads med 36,9 millioner visninger og et forholdstal på 65,2%.
Ranglistens bedste effektivitet tilhører L'Éveil de la Haute-Loire med 400,8% af fællesskabets størrelse i visninger pr. opslag fra kun 20 opslag, og det giver en 19. plads og femten pladser frem.
Rekorderne fortsætter længere nede: Dernières Nouvelles d'Alsace (7. plads, 34,7 millioner), Le Dauphiné Libéré (8. plads, +82%), Le Progrès (9. plads, +86%) og L'Indépendant (17. plads, +150%). L'Union ganger også sine visninger op mere end seks gange (22. plads), actu.fr tredobler sine (13. plads, +201%), og La Voix du Nord fordobler sine (15. plads, +134%). Charente Libre vender tilbage til TOP 40 på en 33. plads.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger den franske regionale dagspresses offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 31. juli 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for juni 2026, og næste måned, ranglisten for august 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
La Dépêche du Midi
SudOuest.fr
Le Parisien
La Provence
Ouest-France
Var-Matin
Dernières Nouvelles d'Alsace
Le Dauphiné Libéré
Le Progrès
L'Est Républicain
Le Républicain Lorrain
Journal L'ALSACE
actu.fr
Midi Libre
La Voix du Nord
Nice-Matin
L'Indépendant
Le Bien Public
L'Éveil de la Haute-Loire
Vosges Matin
La Montagne
L'Union
Le JSL
Le Télégramme
Le Journal du Centre
L'Écho Républicain
Le Populaire du Centre
La Nouvelle République
La République du Centre
Courrier Picard
Presse Océan
Paris-Normandie
Charente Libre
Corse-Matin
Le Berry Républicain
Nord Littoral
L'Est-Éclair
L'Yonne Républicaine
La République des Pyrénées
La Presse de la Manche