Duellen i toppen fortsætter. Efter at have mistet føringen med 64.000 visninger i februar tager Le Parisien førstepladsen tilbage. La Provence holder sig tæt på, og bag dem omrokeres podiet.
1. Månedens top 5#
Le Parisien klatrer tilbage på førstepladsen med 28,5 millioner visninger fra 213 opslag. La Provence følger med 23 millioner, båret af 268 opslag. Dernières Nouvelles d'Alsace tager tredjepladsen med 19,3 millioner visninger, 356 opslag og et forholdstal på 16,2%, det højeste i top 5.
La Dépêche du Midi rykker op på fjerdepladsen (15,4 mio.) foran Le Dauphiné Libéré (13,9 mio.), der stadig er ranglistens publiceringsmaskine: 387 opslag, 12,5 om dagen.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Le Parisien | 28.523.295 | 215 | 7,2 | 2,7% | 4,86M |
| 2 | La Provence | 22.980.485 | 268 | 8,9 | 6,4% | 1,33M |
| 3 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 19.311.053 | 356 | 11,9 | 16,5% | 328.501 |
| 4 | La Dépêche du Midi | 15.361.199 | 222 | 7,4 | 9,4% | 733.431 |
| 5 | Le Dauphiné Libéré | 13.918.849 | 387 | 12,9 | 6,7% | 538.457 |
| 6 | Ouest-France | 12.909.345 | 67 | 2,2 | 15,8% | 1,22M |
| 7 | Midi Libre | 12.224.402 | 98 | 3,3 | 29,5% | 422.797 |
| 8 | La Montagne | 11.526.747 | 206 | 6,9 | 17,2% | 324.543 |
| 9 | Nice-Matin | 10.755.289 | 47 | 1,6 | 33,0% | 693.543 |
| 10 | Journal L'Alsace | 10.754.215 | 335 | 11,2 | 10,6% | 301.955 |
| 11 | L'Est Républicain | 9.401.974 | 353 | 11,8 | 7,1% | 372.651 |
| 12 | Le Républicain Lorrain | 8.813.412 | 323 | 10,8 | 9,9% | 275.195 |
| 13 | Le Progrès | 7.760.038 | 364 | 12,1 | 5,8% | 367.570 |
| 14 | Vosges Matin | 7.008.835 | 316 | 10,5 | 15,8% | 140.504 |
| 15 | Le Bien Public | 6.654.998 | 279 | 9,3 | 12,0% | 199.243 |
| 16 | SudOuest.fr | 6.372.408 | 146 | 4,9 | 6,9% | 630.348 |
| 17 | Le Populaire du Centre | 5.697.180 | 108 | 3,6 | 31,9% | 165.395 |
| 18 | La Voix du Nord | 5.646.619 | 131 | 4,4 | 4,6% | 935.684 |
| 19 | Le JSL | 5.427.644 | 279 | 9,3 | 18,9% | 103.004 |
| 20 | Courrier Picard | 4.091.531 | 66 | 2,2 | 19,6% | 316.414 |
| 21 | Paris-Normandie | 3.853.124 | 163 | 5,4 | 7,5% | 314.951 |
| 22 | L'Indépendant | 2.997.395 | 139 | 4,6 | 6,0% | 356.602 |
| 23 | France-Antilles Guadeloupe | 2.576.475 | 48 | 1,6 | 21,4% | 250.597 |
| 24 | Le Journal du Centre | 2.189.086 | 98 | 3,3 | 18,8% | 118.616 |
| 25 | Var-Matin | 1.839.260 | 34 | 1,1 | 12,6% | 428.188 |
| 26 | La Presse de la Manche | 1.807.105 | 16 | 0,5 | 105,2% | 107.394 |
| 27 | Presse Océan | 1.700.073 | 70 | 2,3 | 27,7% | 87.679 |
| 28 | L'Est-Éclair | 1.674.122 | 64 | 2,1 | 25,0% | 104.826 |
| 29 | La République du Centre | 1.611.382 | 48 | 1,6 | 14,9% | 225.622 |
| 30 | L'Union | 1.537.845 | 46 | 1,5 | 11,2% | 297.646 |
| 31 | L'Écho Républicain | 1.356.530 | 40 | 1,3 | 36,8% | 92.094 |
| 32 | L'Yonne Républicaine | 1.107.787 | 56 | 1,9 | 20,2% | 97.954 |
| 33 | Corse-Matin | 1.048.700 | 41 | 1,4 | 8,9% | 288.566 |
| 34 | actu.fr | 974.456 | 43 | 1,4 | 7,5% | 301.203 |
| 35 | L'Éveil de la Haute-Loire | 945.040 | 26 | 0,9 | 45,7% | 79.463 |
| 36 | Charente Libre | 935.752 | 29 | 1,0 | 13,8% | 233.695 |
| 37 | Nord Littoral | 833.955 | 35 | 1,2 | 18,1% | 131.977 |
| 38 | La Nouvelle République | 733.240 | 13 | 0,4 | 32,1% | 175.791 |
| 39 | Le Télégramme | 581.721 | 53 | 1,8 | 2,9% | 376.797 |
| 40 | Le Petit Bleu d'Agen | 435.933 | 12 | 0,4 | 69,5% | 52.234 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Jo højere forholdstallet er, desto længere når kontoen ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Ouest-France havde den bedste effektivitet i toppen af tabellen: en sjetteplads fra kun 67 opslag og et forholdstal på 16% mellem visninger pr. opslag og fællesskabets størrelse. Det virker også at publicere lidt, men målrettet.
Nice-Matin tog månedens spring fra 21. til 9. plads. L'Est Républicain rykkede syv pladser frem (11. plads), Le Républicain Lorrain fire (12. plads), og Courrier Picard klatrede fra 33. til 20. plads.
Målt på effektivitet pr. opslag nåede La Presse de la Manche op på 105% fra blot seksten opslag: hver video når ud til mere end hele sidens fællesskab. L'Éveil de la Haute-Loire (46%) og L'Écho Républicain (37%) følger efter, tre lokale redaktioner, der udretter meget med meget lidt.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger den franske regionale dagspresses offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 31. marts 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for februar 2026, og næste måned, ranglisten for april 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
Le Parisien
La Provence
Dernières Nouvelles d'Alsace
La Dépêche du Midi
Le Dauphiné Libéré
Ouest-France
Midi Libre
La Montagne
Nice-Matin
Journal L'Alsace
L'Est Républicain
Le Républicain Lorrain
Le Progrès
Vosges Matin
Le Bien Public
SudOuest.fr
Le Populaire du Centre
La Voix du Nord
Le JSL
Courrier Picard
Paris-Normandie
L'Indépendant
France-Antilles Guadeloupe
Le Journal du Centre
Var-Matin
La Presse de la Manche
Presse Océan
L'Est-Éclair
La République du Centre
L'Union
L'Écho Républicain
L'Yonne Républicaine
Corse-Matin
actu.fr
L'Éveil de la Haute-Loire
Charente Libre
Nord Littoral
La Nouvelle République
Le Télégramme
Le Petit Bleu d'Agen