Rankingi|rankinginstagramreelsregional-presssocial-listening

Ranking kont francuskiej prasy regionalnej na Instagramie: luty 2026

autor: Zespół Nonli

Co miesiąc Social Listening Nonli mierzy wyświetlenia generowane przez Reels na instagramowych kontach francuskich dzienników regionalnych („PQR”, presse quotidienne régionale). Oto TOP 40 za luty 2026.

Podium się nie zmieniło: Le Parisien, Le Dauphiné Libéré, Le Progrès – w tej samej kolejności co w styczniu. Niżej za to sporo się działo.

1. Top 5 miesiąca#

Le Parisien zdecydowanie wygrywa ranking z wynikiem 67 mln wyświetleń, ponad dwukrotnie wyższym niż u drugiego w zestawieniu. Le Dauphiné Libéré jest drugi z 31,5 mln wyświetleń i najwyższym rytmem publikacji w tabeli (348 postów, 12,4 dziennie). Podium uzupełnia Le Progrès z 26,8 mln.

Czwarte miejsce zajmuje L'Est Républicain z 25,9 mln wyświetleń przy 287 postach, przed La Dépêche du Midi (24,5 mln). Pierwszy publikuje dziesięć postów dziennie, drugi ma jeden z najlepszych stosunków liczby postów do wyników w pierwszej dziesiątce.

2. Pełne TOP 40#

Instagram
TOP 40Instagram
Wyświetlenia Reels
#1

Le Parisien

67 047 781

178 posty27,6%1,36 mln
#2

Le Dauphiné Libéré

31 514 204

348 posty57,0%158 784
#3

Le Progrès

26 807 689

295 posty73,4%123 822
4
L'Est Républicain
25 902 020
287 posty95,1%94 908 obserwujący
5
La Dépêche du Midi
24 462 591
161 posty61,7%246 133 obserwujący
6
L'Indépendant
17 263 591
90 posty238,1%80 568 obserwujący
7
Sud Ouest
16 858 987
75 posty55,3%406 590 obserwujący
8
La Provence
16 088 632
193 posty19,6%424 334 obserwujący
9
Var-Matin
10 852 901
35 posty279,6%110 918 obserwujący
10
Dernières Nouvelles d'Alsace
10 663 700
277 posty44,6%86 359 obserwujący
11
Ouest-France
8 152 997
67 posty36,6%332 207 obserwujący
12
Midi Libre
6 372 249
83 posty59,6%128 829 obserwujący
13
Chaîne nationale des régions
5 190 914
40 posty176,1%73 690 obserwujący
14
Le Bien Public
4 558 405
41 posty131,0%84 885 obserwujący
15
La Montagne
4 209 391
120 posty31,1%112 626 obserwujący
16
Nice-Matin
1 968 343
26 posty34,2%221 360 obserwujący
17
Le Journal de Saône-et-Loire
1 866 684
33 posty135,5%41 738 obserwujący
18
Journal L'Alsace
1 524 274
39 posty52,8%74 059 obserwujący
19
L'Union
1 207 731
121 posty30,8%32 361 obserwujący
20
Charente Libre
1 165 246
36 posty131,5%24 612 obserwujący
21
L'Est-Éclair
954 356
39 posty79,3%30 851 obserwujący
22
Le Populaire du Centre
754 577
29 posty86,4%30 133 obserwujący
23
La Voix du Nord
733 445
54 posty7,4%184 549 obserwujący
24
Le Berry Républicain
610 307
14 posty210,3%20 731 obserwujący
25
Le Républicain Lorrain
600 906
8 posty131,6%57 091 obserwujący
26
Le Télégramme
557 120
32 posty21,9%79 538 obserwujący
27
Vosges Matin
547 158
9 posty149,8%40 593 obserwujący
28
Le JDC
503 624
46 posty66,3%16 502 obserwujący
29
La République du Centre
377 574
35 posty32,5%33 151 obserwujący
30
Presse Océan
363 985
27 posty115,7%11 647 obserwujący
31
France-Antilles Guadeloupe
353 818
43 posty21,7%37 951 obserwujący
32
France-Antilles Martinique
288 968
26 posty16,3%68 206 obserwujący
33
Paris-Normandie
250 220
55 posty10,0%45 398 obserwujący
34
L'Yonne Républicaine
227 199
34 posty41,2%16 217 obserwujący
35
La République des Pyrénées
156 166
14 posty31,9%34 981 obserwujący
36
Le Courrier de l'Ouest
139 277
10 posty115,9%12 012 obserwujący
37
La Nouvelle République
134 475
21 posty41,9%15 268 obserwujący
38
Courrier Picard
78 342
28 posty10,2%27 514 obserwujący
39
Le Petit Bleu d'Agen
53 892
10 posty429,8%1254 obserwujący
40
Le Maine Libre
34 356
6 posty49,4%11 598 obserwujący

Jak czytać kolumnę „Wyświetlenia na obserwującego”: 100% oznacza, że przeciętny post zbiera tyle wyświetleń, ilu obserwujących ma konto. Na Instagramie Reels krążą daleko poza społecznościami, a prasa regionalna korzysta na tym bardziej niż ktokolwiek inny.

3. Co się wyróżnia#

Ruch miesiąca należy do L'Indépendant. Kataloński dziennik awansował z 17. na 6. miejsce: 17,3 mln wyświetleń w lutym wobec 3,6 mln w styczniu, czyli niemal pięciokrotny wzrost przy 90 postach. Każdy Reel zebrał średnio 2,4 raza więcej wyświetleń, niż konto ma obserwujących. Redakcja znalazła format, który działa.

Podobną historię opowiada Var-matin na 9. miejscu: zaledwie 35 postów, 10,9 mln wyświetleń i najwyższy wskaźnik w pierwszej dziesiątce (279,6%). Niewielki wolumen, treści, które się sprawdzają.

L'Est Républicain zyskał dwie pozycje i zatrzymał się tuż za podium. Przy 287 postach i wskaźniku 95% dziennik łączy rytm publikacji z efektywnością – to rzadki profil w tej tabeli. Charente Libre wraca na 20. miejsce z 1,2 mln wyświetleń. Dane tego tytułu za luty zostały skorygowane po problemie z raportowaniem; opublikowany tutaj ranking uwzględnia poprawione wartości.

Na koniec liczba warta uwagi: Le Petit Bleu d'Agen osiąga wskaźnik 430% przy 1300 obserwujących. Przy tej skali każdy Reel, który się rozchodzi, dociera niemal wyłącznie do osób, które nie obserwują konta. To właśnie dźwignia, jaką Reels dają małym lokalnym redakcjom.

4. Metodologia#

Dane pochodzą z Social Listening Nonli – narzędzia, które na bieżąco śledzi publiczne konta francuskiej regionalnej prasy codziennej na Instagramie. Uwzględniamy tylko jedno konto na markę medialną: jej konto główne, bez agregowania kont lokalnych ani tematycznych. Ranking obejmuje wyświetlenia Reels opublikowanych między 1 a 28 lutego 2026. Liczniki odczytujemy na koniec okresu; ponieważ wyświetleń przybywa jeszcze po publikacji, niewielkie różnice względem późniejszych odczytów są normalne.

W tej samej serii – następny miesiąc: ranking za marzec 2026.

Ten ranking publikujemy co miesiąc na tym blogu i na stronie Nonli na LinkedInie. Aby śledzić te metryki dla własnych kont i swojego rynku, skontaktuj się z nami.