Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for juli 2026.
Brut. er tilbage i front. Siden fordobler sit volumen fra juni og generobrer førstepladsen med 384,8 millioner visninger, mens TF1 INFO leverer det bedste samlede resultat i sin historie i denne serie.
1. Månedens top 5#
Brut. vender tilbage til toppen med 384,8 millioner visninger (+100%) fra 560 opslag, sin næstbedste måned efter toppen i maj. TF1 INFO sætter serierekord med 298,7 millioner (+8%). BFMTV fuldender podiet med 290,1 millioner, sit tredjebedste resultat siden ranglistens start, og med top 5's bedste forholdstal på 9,8%.
franceinfo sætter også rekord og rykker op på 4. pladsen med 134,4 millioner visninger (+67%). France 24 rykker fem pladser op (5. pladsen, 92,7 millioner, +74%) med kvintettens højeste publiceringsfrekvens, 622 opslag i løbet af måneden.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brut. | 384.779.475 | 560 | 18,1 | 6,3% | 10.830.404 |
| 2 | TF1 INFO | 298.679.563 | 543 | 17,5 | 9,1% | 6.051.385 |
| 3 | BFMTV | 290.093.951 | 432 | 13,9 | 9,8% | 6.846.328 |
| 4 | franceinfo | 134.365.047 | 597 | 19,3 | 6,3% | 3.560.197 |
| 5 | France 24 | 92.700.540 | 622 | 20,1 | 1,0% | 14.625.457 |
| 6 | Le 20h - France Télévisions | 84.404.288 | 258 | 8,3 | 10,9% | 3.011.496 |
| 7 | M6 Info | 79.613.464 | 352 | 11,4 | 10,5% | 2.161.915 |
| 8 | L'Équipe | 78.335.036 | 316 | 10,2 | 3,2% | 7.847.154 |
| 9 | CNEWS | 69.129.576 | 1543 | 49,8 | 2,0% | 2.195.731 |
| 10 | RTL | 67.272.035 | 469 | 15,1 | 5,6% | 2.558.880 |
| 11 | La Dépêche du Midi | 62.780.838 | 309 | 10,0 | 25,4% | 798.454 |
| 12 | France Inter | 59.569.024 | 393 | 12,7 | 6,3% | 2.392.256 |
| 13 | HugoDécrypte | 46.474.158 | 103 | 3,3 | 127,6% | 353.709 |
| 14 | SudOuest.fr | 45.863.042 | 208 | 6,7 | 32,8% | 673.089 |
| 15 | 20 Minutes | 44.183.134 | 204 | 6,6 | 6,3% | 3.442.615 |
| 16 | Le Parisien | 43.166.699 | 88 | 2,8 | 9,9% | 4.951.479 |
| 17 | La Provence | 38.941.585 | 283 | 9,1 | 9,9% | 1.386.417 |
| 18 | Ouest-France | 38.629.898 | 107 | 3,5 | 28,6% | 1.264.029 |
| 19 | Var-Matin | 36.859.156 | 123 | 4,0 | 65,2% | 459.924 |
| 20 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 34.651.002 | 371 | 12,0 | 24,5% | 380.460 |
| 21 | Le Figaro | 32.952.113 | 190 | 6,1 | 4,1% | 4.266.139 |
| 22 | Le Dauphiné Libéré | 31.428.096 | 429 | 13,8 | 12,7% | 575.312 |
| 23 | Le Progrès | 25.965.592 | 354 | 11,4 | 18,8% | 390.044 |
| 24 | RFI | 24.015.378 | 211 | 6,8 | 1,7% | 6.828.514 |
| 25 | LCI | 21.709.673 | 84 | 2,7 | 6,5% | 3.993.672 |
| 26 | TV5MONDE | 21.583.618 | 89 | 2,9 | 5,1% | 4.772.526 |
| 27 | L'Est Républicain | 20.520.078 | 358 | 11,5 | 14,7% | 390.311 |
| 28 | Le Monde | 19.756.463 | 119 | 3,8 | 2,8% | 5.991.753 |
| 29 | Futura | 16.584.400 | 77 | 2,5 | 11,7% | 1.844.217 |
| 30 | Le Républicain Lorrain | 15.822.009 | 343 | 11,1 | 15,3% | 300.747 |
| 31 | Europe 1 | 15.262.043 | 137 | 4,4 | 7,3% | 1.529.926 |
| 32 | actu.fr | 13.791.063 | 167 | 5,4 | 25,5% | 323.236 |
| 33 | Midi Libre | 13.048.503 | 124 | 4,0 | 23,9% | 439.569 |
| 34 | La Voix du Nord | 12.977.418 | 133 | 4,3 | 10,3% | 947.687 |
| 35 | Nice-Matin | 11.599.269 | 68 | 2,2 | 24,3% | 702.648 |
| 36 | Agence France-Presse | 11.568.691 | 122 | 3,9 | 9,2% | 1.027.063 |
| 37 | Le HuffPost | 10.689.662 | 111 | 3,6 | 7,6% | 1.261.699 |
| 38 | LCP | 10.518.973 | 63 | 2,0 | 53,3% | 313.305 |
| 39 | Public Sénat | 7.802.150 | 82 | 2,6 | 15,6% | 611.394 |
| 40 | La Montagne | 7.333.713 | 217 | 7,0 | 10,1% | 335.073 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
I kun sin anden rangliste rykker HugoDécrypte otte pladser op (13. pladsen) ved at fordoble sine visninger (+112%) og opnår tabellens bedste forholdstal: 127,6% af sit fællesskab i visninger pr. opslag, fra 103 opslag.
Den regionale presse fylder meget i den øvre halvdel af den nationale rangliste. La Dépêche du Midi (11. pladsen) og SudOuest.fr (14. pladsen) sætter begge serierekord, sidstnævnte ved næsten at firdoble sine visninger (+285%, fjorten pladser op). Var-Matin står for tabellens kraftigste stigning, +526% og nitten pladser (19. pladsen).
Også en rekordmåned for M6 Info (7. pladsen, 79,6 millioner). L'Équipe rykker fire pladser op (8. pladsen, +80%), La Voix du Nord mere end fordobler sine visninger (34. pladsen, +134%), og actu.fr vender tilbage til TOP 40 på 32. pladsen.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 31. juli 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for juni 2026, og næste måned, ranglisten for august 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
Brut.
TF1 INFO
BFMTV
franceinfo
France 24
Le 20h - France Télévisions
M6 Info
L'Équipe
CNEWS
RTL
La Dépêche du Midi
France Inter
HugoDécrypte
SudOuest.fr
20 Minutes
Le Parisien
La Provence
Ouest-France
Var-Matin
Dernières Nouvelles d'Alsace
Le Figaro
Le Dauphiné Libéré
Le Progrès
RFI
LCI
TV5MONDE
L'Est Républicain
Le Monde
Futura
Le Républicain Lorrain
Europe 1
actu.fr
Midi Libre
La Voix du Nord
Nice-Matin
Agence France-Presse
Le HuffPost
LCP
Public Sénat
La Montagne