Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for juni 2026.
BFMTV svarede igen. En måned efter rekorden fra Brut. generobrer nyhedskanalen førstepladsen med 376,9 millioner visninger, sit bedste samlede resultat, siden serien begyndte, og mere end dobbelt så meget som i maj.
1. Månedens top 5#
BFMTV leverede en komplet måned: 376,9 millioner visninger (+111%), 474 opslag og top 5's bedste forholdstal på 11,7%. TF1 INFO satte også serierekord med 276,4 millioner (+31%). Brut. falder tilbage til 192 millioner efter sin ekstraordinære maj og fuldender podiet.
RTL holder 4. pladsen og passerer igen 100 millioner (104,3 mio.). franceinfo konsoliderer 5. pladsen med 80,4 millioner og kvintettens højeste publiceringsfrekvens (587 opslag).
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BFMTV | 376.906.198 | 474 | 15,8 | 11,7% | 6.790.579 |
| 2 | TF1 INFO | 276.395.119 | 484 | 16,1 | 9,6% | 5.927.205 |
| 3 | Brut. | 191.959.281 | 427 | 14,2 | 4,2% | 10.656.128 |
| 4 | RTL | 104.285.154 | 505 | 16,8 | 8,2% | 2.529.582 |
| 5 | franceinfo | 80.391.791 | 587 | 19,6 | 3,9% | 3.497.081 |
| 6 | France Inter | 75.029.518 | 463 | 15,4 | 6,8% | 2.370.040 |
| 7 | Le 20h - France Télévisions | 71.336.882 | 244 | 8,1 | 9,9% | 2.950.903 |
| 8 | M6 Info | 69.548.314 | 387 | 12,9 | 8,6% | 2.090.834 |
| 9 | CNEWS | 63.513.702 | 1404 | 46,8 | 2,1% | 2.153.618 |
| 10 | France 24 | 53.392.553 | 608 | 20,3 | 0,6% | 14.555.841 |
| 11 | Le Parisien | 51.797.424 | 175 | 5,8 | 6,0% | 4.932.152 |
| 12 | L'Équipe | 43.628.075 | 335 | 11,2 | 1,7% | 7.811.427 |
| 13 | La Dépêche du Midi | 42.694.062 | 288 | 9,6 | 19,2% | 774.099 |
| 14 | LCI | 41.838.699 | 144 | 4,8 | 7,3% | 3.961.977 |
| 15 | Le Figaro | 27.997.501 | 189 | 6,3 | 3,5% | 4.245.598 |
| 16 | 20 Minutes | 26.568.786 | 217 | 7,2 | 3,6% | 3.433.029 |
| 17 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 26.510.297 | 348 | 11,6 | 21,1% | 361.734 |
| 18 | Ouest-France | 24.982.088 | 88 | 2,9 | 22,8% | 1.245.306 |
| 19 | RFI | 24.953.029 | 191 | 6,4 | 1,9% | 6.809.210 |
| 20 | Europe 1 | 23.702.137 | 163 | 5,4 | 9,6% | 1.522.439 |
| 21 | HugoDécrypte | 21.935.643 | 92 | 3,1 | 73,5% | 324.322 |
| 22 | La Provence | 21.781.641 | 190 | 6,3 | 8,4% | 1.364.723 |
| 23 | Le Monde | 18.257.687 | 120 | 4,0 | 2,5% | 5.975.397 |
| 24 | Le Dauphiné Libéré | 17.258.542 | 382 | 12,7 | 8,1% | 556.282 |
| 25 | TV5MONDE | 15.814.811 | 99 | 3,3 | 3,4% | 4.743.662 |
| 26 | Le Républicain Lorrain | 14.727.992 | 354 | 11,8 | 14,3% | 290.472 |
| 27 | Le Progrès | 13.948.758 | 365 | 12,2 | 10,0% | 381.334 |
| 28 | SudOuest.fr | 11.897.849 | 149 | 5,0 | 12,4% | 642.334 |
| 29 | L'Est Républicain | 11.746.746 | 369 | 12,3 | 8,3% | 383.951 |
| 30 | Nice-Matin | 10.756.499 | 89 | 3,0 | 17,3% | 699.171 |
| 31 | Public Sénat | 10.142.835 | 122 | 4,1 | 14,1% | 590.472 |
| 32 | LCP | 9.956.264 | 70 | 2,3 | 45,5% | 312.853 |
| 33 | Midi Libre | 8.209.101 | 118 | 3,9 | 16,1% | 432.560 |
| 34 | Agence France-Presse | 7.997.340 | 128 | 4,3 | 6,3% | 993.476 |
| 35 | Futura | 7.774.648 | 74 | 2,5 | 5,8% | 1.811.835 |
| 36 | La Montagne | 7.244.429 | 196 | 6,5 | 11,1% | 331.610 |
| 37 | Le HuffPost | 6.665.914 | 107 | 3,6 | 5,0% | 1.251.848 |
| 38 | Var-Matin | 5.891.708 | 32 | 1,1 | 42,4% | 433.951 |
| 39 | La Voix du Nord | 5.550.067 | 91 | 3,0 | 6,5% | 942.895 |
| 40 | Mediapart | 4.796.826 | 20 | 0,7 | 12,9% | 1.858.165 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Bag podiet rykker M6 Info to pladser op (8. pladsen, +63%), og CNEWS fordobler sine visninger (+108%) og stiger fra 13. til 9. pladsen med en rekordhøj publiceringsfrekvens på 1.404 opslag i løbet af måneden.
Månedens nykommer er HugoDécrypte: 92 opslag, 21,9 millioner visninger, 21. pladsen i sin første rangliste og frem for alt tabellens bedste forholdstal, 73,5% af sit fællesskab i visninger pr. opslag.
Blandt de øvrige bevægelser står Ouest-France for det største spring: +183% og tretten pladser op (18. pladsen). Le Dauphiné Libéré fordobler sine visninger (24. pladsen), Le Monde gør næsten det samme (+97%, 23. pladsen), og La Dépêche du Midi sætter sig fast i top 15 (13. pladsen, +77%).
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 30. juni 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for maj 2026, og næste måned, ranglisten for juli 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
BFMTV
TF1 INFO
Brut.
RTL
franceinfo
France Inter
Le 20h - France Télévisions
M6 Info
CNEWS
France 24
Le Parisien
L'Équipe
La Dépêche du Midi
LCI
Le Figaro
20 Minutes
Dernières Nouvelles d'Alsace
Ouest-France
RFI
Europe 1
HugoDécrypte
La Provence
Le Monde
Le Dauphiné Libéré
TV5MONDE
Le Républicain Lorrain
Le Progrès
SudOuest.fr
L'Est Républicain
Nice-Matin
Public Sénat
LCP
Midi Libre
Agence France-Presse
Futura
La Montagne
Le HuffPost
Var-Matin
La Voix du Nord
Mediapart