Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for maj 2026.
Efter to måneder med udsigt til BFMTV fra 2. eller 3. pladsen svarede Brut. igen. Og hvilket svar: 629,6 millioner visninger, aldrig set i denne serie og næsten tre gange så meget som i april.
1. Månedens top 5#
Brut. knuste maj: 629,6 millioner visninger (+195%), 584 opslag og et forholdstal, der igen er oppe på 10,3%. TF1 INFO tager 2. pladsen med 211,5 millioner visninger, en lille fremgang. BFMTV, der førte i marts og april, forbliver solidt på podiet med 178,5 millioner.
RTL holder 4. pladsen (102,5 mio.). Og franceinfo runder top 5 af: 77 millioner visninger, op fra 7. pladsen i april.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brut. | 629.633.784 | 584 | 18,8 | 10,3% | 10.455.695 |
| 2 | TF1 INFO | 211.479.265 | 368 | 11,9 | 10,0% | 5.726.037 |
| 3 | BFMTV | 178.501.090 | 376 | 12,1 | 7,1% | 6.721.074 |
| 4 | RTL | 102.499.425 | 481 | 15,5 | 8,7% | 2.458.727 |
| 5 | franceinfo | 76.964.227 | 614 | 19,8 | 3,6% | 3.435.280 |
| 6 | L'Équipe | 75.351.544 | 215 | 6,9 | 4,5% | 7.769.313 |
| 7 | France Inter | 68.701.225 | 413 | 13,3 | 7,1% | 2.333.968 |
| 8 | Le 20h - France Télévisions | 59.796.833 | 234 | 7,5 | 8,9% | 2.872.765 |
| 9 | France 24 | 58.086.283 | 414 | 13,4 | 1,0% | 14.502.654 |
| 10 | M6 Info | 42.794.824 | 342 | 11,0 | 6,1% | 2.055.351 |
| 11 | Le Parisien | 39.609.600 | 204 | 6,6 | 4,0% | 4.896.555 |
| 12 | LCI | 38.147.008 | 142 | 4,6 | 6,8% | 3.929.867 |
| 13 | CNEWS | 30.597.349 | 1392 | 44,9 | 1,0% | 2.117.728 |
| 14 | La Provence | 27.909.302 | 170 | 5,5 | 12,2% | 1.341.756 |
| 15 | Le Figaro | 25.930.448 | 188 | 6,1 | 3,3% | 4.229.384 |
| 16 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 25.079.066 | 344 | 11,1 | 21,4% | 340.883 |
| 17 | La Dépêche du Midi | 24.066.807 | 204 | 6,6 | 15,6% | 756.661 |
| 18 | RFI | 19.762.726 | 115 | 3,7 | 2,5% | 6.781.536 |
| 19 | TV5MONDE | 18.750.306 | 102 | 3,3 | 3,9% | 4.695.866 |
| 20 | Europe 1 | 17.203.852 | 166 | 5,4 | 6,9% | 1.503.829 |
| 21 | 20 Minutes | 17.084.742 | 187 | 6,0 | 2,7% | 3.396.454 |
| 22 | LCP | 14.331.472 | 92 | 3,0 | 50,4% | 308.969 |
| 23 | Nice-Matin | 13.029.503 | 104 | 3,4 | 18,0% | 695.098 |
| 24 | Mediapart | 11.897.283 | 35 | 1,1 | 18,4% | 1.848.575 |
| 25 | Le Progrès | 11.718.312 | 354 | 11,4 | 8,9% | 373.188 |
| 26 | L'Est Républicain | 10.203.612 | 340 | 11,0 | 8,0% | 377.192 |
| 27 | SudOuest.fr | 9.732.351 | 140 | 4,5 | 10,9% | 635.390 |
| 28 | Le Monde | 9.260.812 | 115 | 3,7 | 1,4% | 5.961.824 |
| 29 | La Voix du Nord | 9.014.822 | 124 | 4,0 | 7,7% | 938.871 |
| 30 | Public Sénat | 8.950.936 | 115 | 3,7 | 13,6% | 571.591 |
| 31 | Ouest-France | 8.833.491 | 70 | 2,3 | 10,3% | 1.225.974 |
| 32 | Midi Libre | 8.625.877 | 110 | 3,5 | 18,4% | 426.374 |
| 33 | Le Dauphiné Libéré | 8.506.458 | 344 | 11,1 | 4,5% | 546.679 |
| 34 | Le Républicain Lorrain | 8.389.081 | 325 | 10,5 | 9,2% | 281.752 |
| 35 | Agence France-Presse | 8.239.499 | 159 | 5,1 | 5,3% | 984.886 |
| 36 | Futura | 6.817.171 | 73 | 2,4 | 5,2% | 1.799.090 |
| 37 | Le HuffPost | 6.270.857 | 81 | 2,6 | 6,2% | 1.243.430 |
| 38 | La Montagne | 4.838.160 | 177 | 5,7 | 8,3% | 327.783 |
| 39 | Var-Matin | 4.555.785 | 20 | 0,6 | 52,9% | 430.315 |
| 40 | BFM Business | 4.342.054 | 75 | 2,4 | 9,1% | 637.712 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
L'Équipes præstation fortjener et nærbillede: kun 215 opslag, men sportsindhold, der eksploderede i maj. Visningerne sprang +81% og gav kontoen en 6. plads, fem pladser op fra 11. pladsen i april.
La Provence bekræftede på den regionale side: +160% visninger og et spring fra 23. til 14. pladsen i den nationale rangliste, dens bedste placering i denne serie. TV5MONDE rykkede femten pladser op (19. pladsen), og Le Parisien øgede sit volumen med 33%.
På effektivitet er LCP fortsat pejlemærket med 50% af fællesskabets størrelse i visninger pr. opslag, og Var-Matin kom ind i den nationale tabel med et forholdstal på 53%, månedens højeste.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 31. maj 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for april 2026, og næste måned, ranglisten for juni 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
Brut.
TF1 INFO
BFMTV
RTL
franceinfo
L'Équipe
France Inter
Le 20h - France Télévisions
France 24
M6 Info
Le Parisien
LCI
CNEWS
La Provence
Le Figaro
Dernières Nouvelles d'Alsace
La Dépêche du Midi
RFI
TV5MONDE
Europe 1
20 Minutes
LCP
Nice-Matin
Mediapart
Le Progrès
L'Est Républicain
SudOuest.fr
Le Monde
La Voix du Nord
Public Sénat
Ouest-France
Midi Libre
Le Dauphiné Libéré
Le Républicain Lorrain
Agence France-Presse
Futura
Le HuffPost
La Montagne
Var-Matin
BFM Business