Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for april 2026.
Efter en exceptionel marts for alle nyhedskanalerne er april en tilbagevenden til mere normale niveauer. Én ting er uændret: BFMTV ligger fortsat i toppen, for anden måned i træk.
1. Månedens top 5#
BFMTV bekræfter førstepladsen med 281,3 millioner visninger fra 575 opslag. Brut. kravler tilbage på andenpladsen med 213,3 millioner, et volumen næsten identisk med marts: den historiske leders stabilitet skiller sig ud i forhold til udsvingene i resten af tabellen. TF1 INFO fuldender podiet med 193,2 millioner.
RTL beholder fjerdepladsen (93,9 mio.), og France Inter rykker ind i top 5: 82,2 millioner visninger og fire pladser op på én måned.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BFMTV | 281.304.051 | 575 | 19,2 | 7,3% | 6.721.074 |
| 2 | Brut. | 213.316.401 | 393 | 13,1 | 5,2% | 10.455.695 |
| 3 | TF1 INFO | 193.165.354 | 367 | 12,2 | 9,2% | 5.726.037 |
| 4 | RTL | 93.889.718 | 474 | 15,8 | 8,1% | 2.458.727 |
| 5 | France Inter | 82.227.627 | 403 | 13,4 | 8,7% | 2.333.968 |
| 6 | France 24 | 80.749.453 | 492 | 16,4 | 1,1% | 14.502.654 |
| 7 | franceinfo | 74.498.154 | 546 | 18,2 | 4,0% | 3.435.280 |
| 8 | M6 Info | 67.496.379 | 356 | 11,9 | 9,2% | 2.055.351 |
| 9 | LCI | 61.230.614 | 171 | 5,7 | 9,1% | 3.929.867 |
| 10 | Le 20h - France Télévisions | 51.607.277 | 218 | 7,3 | 8,2% | 2.872.765 |
| 11 | L'Équipe | 41.670.675 | 157 | 5,2 | 3,4% | 7.769.313 |
| 12 | CNEWS | 30.809.910 | 1387 | 46,2 | 1,0% | 2.117.728 |
| 13 | Le Parisien | 29.674.049 | 238 | 7,9 | 2,5% | 4.896.555 |
| 14 | Le Figaro | 23.711.460 | 186 | 6,2 | 3,0% | 4.229.384 |
| 15 | LCP | 20.929.683 | 74 | 2,5 | 91,5% | 308.969 |
| 16 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 20.801.457 | 294 | 9,8 | 20,8% | 340.883 |
| 17 | RFI | 19.944.501 | 141 | 4,7 | 2,1% | 6.781.536 |
| 18 | La Dépêche du Midi | 19.207.984 | 162 | 5,4 | 15,7% | 756.661 |
| 19 | 20 Minutes | 15.555.304 | 199 | 6,6 | 2,3% | 3.396.454 |
| 20 | Le Monde | 14.922.460 | 119 | 4,0 | 2,1% | 5.961.824 |
| 21 | Europe 1 | 12.988.776 | 152 | 5,1 | 5,7% | 1.503.829 |
| 22 | L'Est Républicain | 11.805.201 | 309 | 10,3 | 10,1% | 377.192 |
| 23 | La Provence | 10.731.255 | 153 | 5,1 | 5,2% | 1.341.756 |
| 24 | Le HuffPost | 10.672.342 | 90 | 3,0 | 9,5% | 1.243.430 |
| 25 | Public Sénat | 9.527.361 | 113 | 3,8 | 14,8% | 571.591 |
| 26 | La Voix du Nord | 9.495.094 | 121 | 4,0 | 8,4% | 938.871 |
| 27 | Mediapart | 8.541.816 | 22 | 0,7 | 21,0% | 1.848.575 |
| 28 | Nice-Matin | 8.391.769 | 39 | 1,3 | 31,0% | 695.098 |
| 29 | Midi Libre | 8.344.761 | 116 | 3,9 | 16,9% | 426.374 |
| 30 | Ouest-France | 7.985.261 | 56 | 1,9 | 11,6% | 1.225.974 |
| 31 | Le Progrès | 7.340.369 | 323 | 10,8 | 6,1% | 373.188 |
| 32 | SudOuest.fr | 7.216.076 | 141 | 4,7 | 8,1% | 635.390 |
| 33 | Femme Actuelle | 6.810.783 | 41 | 1,4 | 12,0% | 1.384.830 |
| 34 | TV5MONDE | 6.582.102 | 85 | 2,8 | 1,6% | 4.695.866 |
| 35 | Futura | 6.411.464 | 68 | 2,3 | 5,2% | 1.799.090 |
| 36 | Le Dauphiné Libéré | 6.259.361 | 308 | 10,3 | 3,7% | 546.679 |
| 37 | Agence France-Presse | 5.890.673 | 154 | 5,1 | 3,9% | 984.886 |
| 38 | Le Républicain Lorrain | 5.638.874 | 290 | 9,7 | 6,9% | 281.752 |
| 39 | Challenges | 3.913.905 | 23 | 0,8 | 37,3% | 456.485 |
| 40 | La Montagne | 3.325.172 | 167 | 5,6 | 6,1% | 327.783 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Månedens største fremgang tilhører France Inter, der gik fra 9. til 5. plads. Stationen publicerede 403 opslag og holdt et forholdstal på 8,7%, solidt for et fællesskab på 2,3 millioner følgere.
Le Monde sprang flot frem, fra 32. til 20. plads. RFI rykkede fire pladser op (17. plads), og La Dépêche du Midi kom ind blandt de 20 bedste på landsplan (18. plads), noget af en sjældenhed for en regional titel.
LCP leverede igen tabellens mest imponerende forholdstal: 91,5% af sit fællesskab i visninger pr. opslag. M6 Info var en af de få sider i top 10, der øgede sit volumen i en roligere april, med en stigning på 17%.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 30. april 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for marts 2026, og næste måned, ranglisten for maj 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
BFMTV
Brut.
TF1 INFO
RTL
France Inter
France 24
franceinfo
M6 Info
LCI
Le 20h - France Télévisions
L'Équipe
CNEWS
Le Parisien
Le Figaro
LCP
Dernières Nouvelles d'Alsace
RFI
La Dépêche du Midi
20 Minutes
Le Monde
Europe 1
L'Est Républicain
La Provence
Le HuffPost
Public Sénat
La Voix du Nord
Mediapart
Nice-Matin
Midi Libre
Ouest-France
Le Progrès
SudOuest.fr
Femme Actuelle
TV5MONDE
Futura
Le Dauphiné Libéré
Agence France-Presse
Le Républicain Lorrain
Challenges
La Montagne