Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for september 2026.
Brut. generobrer førstepladsen, og podiet er tilbage på volumener som ved skolestart: De tre bedste sider har alle over 195 millioner visninger. TOP 40 giver tilsammen 1,64 milliarder visninger, 13% mere end i august.
1. Månedens top 5#
Brut. generobrer førstepladsen med 261,1 millioner visninger (+95%) fordelt på 477 opslag og har stadig top 5's største fællesskab med 11,1 millioner følgere. BFMTV beholder andenpladsen med 244,8 millioner (+63%) og har top 5's bedste forholdstal, 8,0%. TF1 INFO, der førte i august, fuldender podiet med 196,5 millioner visninger.
RTL rykker tre pladser op og er tilbage lige uden for podiet (4., 90,9 millioner, +58%). franceinfo runder top 5 af med 73,8 millioner visninger og den højeste publiceringsfrekvens blandt de fem: 740 opslag, 24,7 om dagen.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brut. | 261.109.909 | 477 | 15,9 | 5,0% | 11.057.312 |
| 2 | BFMTV | 244.783.137 | 440 | 14,7 | 8,0% | 6.939.971 |
| 3 | TF1 INFO | 196.534.387 | 464 | 15,5 | 6,6% | 6.395.867 |
| 4 | RTL | 90.934.102 | 478 | 15,9 | 7,1% | 2.676.661 |
| 5 | franceinfo | 73.848.039 | 740 | 24,7 | 2,7% | 3.673.337 |
| 6 | L'Équipe | 57.757.590 | 203 | 6,8 | 3,6% | 7.981.852 |
| 7 | France Inter | 54.937.587 | 408 | 13,6 | 5,4% | 2.476.734 |
| 8 | CNEWS | 53.443.127 | 1525 | 50,8 | 1,5% | 2.273.123 |
| 9 | France 24 | 46.765.808 | 570 | 19,0 | 0,6% | 14.731.652 |
| 10 | M6 Info | 42.882.975 | 398 | 13,3 | 4,7% | 2.270.206 |
| 11 | Le Figaro | 42.195.748 | 300 | 10,0 | 3,3% | 4.322.289 |
| 12 | Réel média | 39.378.618 | 78 | 2,6 | 50,1% | 1.006.845 |
| 13 | HugoDécrypte | 35.736.406 | 84 | 2,8 | 95,0% | 447.765 |
| 14 | RFI | 34.263.927 | 175 | 5,8 | 2,8% | 6.899.481 |
| 15 | Le Parisien | 30.442.952 | 94 | 3,1 | 6,5% | 4.992.192 |
| 16 | Le 20h - France Télévisions | 27.173.870 | 245 | 8,2 | 3,4% | 3.215.200 |
| 17 | Futura | 24.477.291 | 84 | 2,8 | 15,4% | 1.893.127 |
| 18 | La Provence | 24.073.232 | 247 | 8,2 | 6,8% | 1.436.895 |
| 19 | LCI | 23.808.962 | 110 | 3,7 | 5,3% | 4.067.744 |
| 20 | Dernières Nouvelles d'Alsace | 18.442.958 | 430 | 14,3 | 10,5% | 408.498 |
| 21 | Le Dauphiné Libéré | 18.132.923 | 445 | 14,8 | 6,8% | 602.068 |
| 22 | Europe 1 | 16.898.569 | 172 | 5,7 | 6,3% | 1.553.658 |
| 23 | TV5MONDE | 16.668.571 | 86 | 2,9 | 4,0% | 4.877.531 |
| 24 | La Dépêche du Midi | 15.619.713 | 189 | 6,3 | 9,9% | 833.400 |
| 25 | La Voix du Nord | 13.564.876 | 143 | 4,8 | 9,9% | 958.104 |
| 26 | Ouest-France | 13.469.969 | 102 | 3,4 | 10,3% | 1.281.291 |
| 27 | L'Est Républicain | 12.883.612 | 442 | 14,7 | 7,3% | 401.203 |
| 28 | 20 Minutes | 12.800.717 | 205 | 6,8 | 1,8% | 3.456.591 |
| 29 | Le HuffPost | 12.721.350 | 93 | 3,1 | 10,7% | 1.274.311 |
| 30 | Midi Libre | 11.334.534 | 124 | 4,1 | 20,1% | 453.904 |
| 31 | Le Progrès | 10.972.204 | 440 | 14,7 | 6,2% | 400.397 |
| 32 | Le Monde | 9.881.832 | 98 | 3,3 | 1,7% | 6.018.401 |
| 33 | Numerama | 9.734.055 | 85 | 2,8 | 28,4% | 402.968 |
| 34 | Le Républicain Lorrain | 8.346.944 | 407 | 13,6 | 6,6% | 311.424 |
| 35 | SudOuest.fr | 7.560.672 | 142 | 4,7 | 7,7% | 688.692 |
| 36 | Femme Actuelle | 6.960.284 | 33 | 1,1 | 15,2% | 1.387.654 |
| 37 | Public Sénat | 5.997.882 | 164 | 5,5 | 5,5% | 666.301 |
| 38 | Agence France-Presse | 5.368.160 | 158 | 5,3 | 3,2% | 1.059.609 |
| 39 | La Montagne | 5.087.602 | 242 | 8,1 | 6,2% | 340.374 |
| 40 | Nice-Matin | 4.605.069 | 45 | 1,5 | 14,6% | 702.531 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Le Figaro har sin rekordmåned: 42,2 millioner visninger, mere end det dobbelte af august (+133%), og elleve pladser frem til en 11. plads, som er dets bedste placering i serien. L'Équipe rykker fire pladser op (6., +25%), og M6 Info kommer ind blandt de ti bedste (10.).
Réel média går direkte ind på 12. pladsen med 39,4 millioner visninger og 50,1% af sit fællesskab i visninger pr. opslag. Numerama er også med for første gang (33.). Tabellens bedste forholdstal forbliver hos HugoDécrypte med 95,0% fordelt på 84 opslag (13.).
Europe 1 og Le HuffPost mere end fordobler deres visninger: Europe 1 rykker tretten pladser op (22., +131%), og Le HuffPost sætter rekord (29., +151%). Futura sætter også rekord og får sin bedste placering (17., +51%), RFI rykker fem pladser op (14., +67%), og La Voix du Nord opnår sin bedste placering i serien (25.). La Montagne og Nice-Matin er tilbage i TOP 40.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 30. september 2026, aflæst via Nonli API. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale. Følgertallene er dem, der blev observeret, da ranglisten blev genereret.
I samme serie: forrige måned, ranglisten for august 2026.
Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
Brut.
BFMTV
TF1 INFO
RTL
franceinfo
L'Équipe
France Inter
CNEWS
France 24
M6 Info
Le Figaro
Réel média
HugoDécrypte
RFI
Le Parisien
Le 20h - France Télévisions
Futura
La Provence
LCI
Dernières Nouvelles d'Alsace
Le Dauphiné Libéré
Europe 1
TV5MONDE
La Dépêche du Midi
La Voix du Nord
Ouest-France
L'Est Républicain
20 Minutes
Le HuffPost
Midi Libre
Le Progrès
Le Monde
Numerama
Le Républicain Lorrain
SudOuest.fr
Femme Actuelle
Public Sénat
Agence France-Presse
La Montagne
Nice-Matin