Rankningar|rankinginstagramreelsmediasocial-listening

Rankning av franska nyhetsmediers Instagram-konton: januari 2026

av Nonli-teamet

Varje månad mäter Nonlis Social Listening de visningar som videor och Reels genererar på Instagram-konton hos Frankrikes största nyhetsmedier. Här är TOP 40 för januari 2026, med varje kontos visningsvolym, publiceringstakt och ett prestandamått per inlägg.

1. Månadens topp 5#

Brut. leder rankningen med 515 475 468 visningar från 341 inlägg. France Inter följer med 125 590 980 visningar, före RTL (109 659 802 visningar). TF1 INFO och BFM avrundar topp 5 med 108 927 021 respektive 97 282 420 visningar.

2. Hela TOP 40#

Instagram
TOP 40Instagram
Videovisningar
#1

Brut.

515 475 468

341 inlägg28,0%5,39 miljoner
#2

France Inter

125 590 980

383 inlägg20,6%1,59 miljoner
#3

RTL

109 659 802

427 inlägg30,3%848 406
4
TF1 INFO
108 927 021
240 inlägg49,9%910 333 följare
5
BFM
97 282 420
246 inlägg44,2%895 507 följare
6
Le Parisien
97 205 227
223 inlägg32,6%1,34 miljoner följare
7
L'Équipe
86 269 178
175 inlägg14,7%3,35 miljoner följare
8
Le20h-France Télévisions
84 907 260
229 inlägg91,5%405 236 följare
9
franceinfo
68 991 170
304 inlägg18,0%1,26 miljoner följare
10
M6 Info
52 367 299
299 inlägg65,1%268 863 följare
11
Le Monde
49 482 639
98 inlägg18,6%2,71 miljoner följare
12
Le Dauphiné Libéré
32 656 656
341 inlägg66,5%144 025 följare
13
Le Progrès
31 314 884
350 inlägg84,2%106 290 följare
14
La Dépêche du Midi
27 515 070
187 inlägg62,7%234 663 följare
15
Le Figaro
21 938 176
182 inlägg11,9%1,01 miljoner följare
16
La Provence
21 404 405
218 inlägg23,5%417 869 följare
17
20 Minutes
21 368 289
192 inlägg19,0%584 728 följare
18
L'Est Républicain
20 406 223
307 inlägg75,4%88 145 följare
19
Sud Ouest
18 074 573
85 inlägg53,0%401 079 följare
20
LCI
17 481 527
39 inlägg150,7%297 356 följare
21
Public Sénat
13 227 266
109 inlägg42,6%284 973 följare
22
Europe1
12 871 723
134 inlägg28,8%333 526 följare
23
LCP-Assemblée nationale
12 035 389
78 inlägg100,6%153 378 följare
24
Dernières Nouvelles d'Alsace
10 598 411
306 inlägg41,5%83 412 följare
25
Réel média
9 778 401
66 inlägg30,6%484 862 följare
26
Mediapart
9 646 635
16 inlägg37,2%1,62 miljoner följare
27
BFM Business
9 521 733
67 inlägg76,7%185 395 följare
28
France 24
9 515 804
144 inlägg3,1%2,14 miljoner följare
29
Var-Matin
8 063 494
54 inlägg138,1%108 090 följare
30
TV5MONDE
7 936 258
63 inlägg16,9%743 808 följare
31
Midi Libre
7 752 619
83 inlägg76,0%122 960 följare
32
Ouest-France
7 667 273
62 inlägg37,8%326 849 följare
33
CNEWS
7 410 370
157 inlägg13,1%358 979 följare
34
RFI
7 137 626
72 inlägg12,5%794 085 följare
35
La Montagne
5 973 555
165 inlägg32,6%111 159 följare
36
Agence France-Presse
5 373 544
112 inlägg25,9%185 347 följare
37
Libération
5 038 003
32 inlägg22,1%713 883 följare
38
Chaîne nationale des régions
4 647 035
37 inlägg178,3%70 427 följare
39
Nice-Matin
3 879 156
33 inlägg53,9%218 130 följare
40
Futura
3 467 238
35 inlägg42,5%233 241 följare

Så läser du kolumnen ”Visningar per följare”: 100% betyder att ett genomsnittligt inlägg får lika många visningar som sidan har följare. Det är en bra indikator på ett kontos förmåga att nå utanför sin egen följarbas.

3. Det som sticker ut#

Jämfört med december 2025 gör LCI det största klivet i tabellen: 13 placeringar upp, från 33:e till 20:e plats. RFI, som saknades månaden innan, kommer in på 34:e plats (7 137 626 visningar). När det gäller effektivitet har Chaîne nationale des régions rankningens bästa förhållande mellan visningar per inlägg och antal följare (178,3%): ett genomsnittligt inlägg där når en publik långt bortom den egna följarbasens storlek.

4. Metod#

Uppgifterna kommer från Nonlis Social Listening, som löpande bevakar franska nyhetsmediers offentliga Instagram-konton. Bara ett konto per medievarumärke räknas: huvudkontot, utan att lokala eller tematiska konton slås ihop. Rankningen omfattar visningar av videor och Reels som publicerats från 1 till 31 januari 2026. Räknarna läses av vid periodens slut. Eftersom visningarna fortsätter att öka efter publiceringen är små avvikelser mot senare avläsningar normala.

I samma serie, nästa månad: rankningen för februari 2026. Rankningen publiceras varje månad här på bloggen och på Nonlis LinkedIn-sida. Om du vill följa de här mätvärdena för dina egna konton och din marknad kan du kontakta oss.