Rankningar|rankinginstagramreelsmediasocial-listening

Rankning av franska nyhetsmediers Instagram-konton: juni 2026

av Nonli-teamet

Varje månad mäter Nonlis Social Listening de visningar som videor och Reels genererar på Instagram-konton hos Frankrikes största nyhetsmedier. Här är TOP 40 för juni 2026.

Månadens händelse är en ankomst: HugoDécrypte kommer med i rankningen och landar direkt på pallplatsen, på tredje plats. Före dem är Brut. fortsatt utom räckhåll, över 700 miljoner visningar.

1. Månadens topp 5#

Brut. ligger kvar i täten, som i varje utgåva av den här serien: 700,1 miljoner visningar från 393 inlägg. TF1 INFO slår sitt rekord för andra månaden i rad: 349,5 miljoner (+23%), med en kvot på 84,1%. Och HugoDécrypte fullbordar pallplatsen under sin första månad i rankningen: 237,4 miljoner visningar från bara 129 inlägg, det lägsta antalet i topp 5.

L'Équipe sätter också serierekord: 185,6 miljoner visningar, +48% på en månad. BFM avslutar topp 5: 125,3 miljoner (+76%), två placeringar upp och en kvot på 50,3%.

2. Hela TOP 40#

Instagram
TOP 40Instagram
Videovisningar
#1

Brut.

700 086 533

393 inlägg30,2%5 893 755
#2

TF1 INFO

349 451 426

380 inlägg84,1%1 094 036
#3

HugoDécrypte

237 373 142

129 inlägg32,7%5 623 099
4
L'Équipe
185 641 822
340 inlägg15,6%3 493 180 följare
5
BFM
125 261 259
242 inlägg50,3%1 028 207 följare
6
France Inter
106 516 980
464 inlägg13,5%1 702 902 följare
7
RTL
102 204 174
506 inlägg20,1%1 004 487 följare
8
Le Parisien
94 757 498
254 inlägg25,3%1 475 170 följare
9
La Dépêche du Midi
80 021 596
293 inlägg93,1%293 215 följare
10
M6 Info
77 906 570
391 inlägg52,6%378 560 följare
11
franceinfo
70 304 912
348 inlägg14,8%1 361 136 följare
12
Le 20h - France Télévisions
64 468 846
216 inlägg56,2%531 486 följare
13
Le Monde
47 510 995
119 inlägg14,1%2 823 467 följare
14
20 Minutes
36 972 711
228 inlägg25,6%633 234 följare
15
Le Progrès
35 101 451
370 inlägg61,0%155 470 följare
16
Le Dauphiné Libéré
34 920 566
388 inlägg46,7%192 580 följare
17
L'Est Républicain
34 702 697
364 inlägg82,5%115 627 följare
18
La Provence
29 949 459
183 inlägg35,2%465 347 följare
19
Sud Ouest
24 244 775
82 inlägg69,3%426 929 följare
20
Ouest-France
23 535 477
94 inlägg71,2%351 680 följare
21
CNEWS
20 337 519
152 inlägg35,0%382 250 följare
22
Réel média
19 623 077
67 inlägg53,9%543 526 följare
23
Le Figaro
19 034 700
156 inlägg11,4%1 066 112 följare
24
Futura
19 017 648
51 inlägg140,2%266 042 följare
25
Europe 1
17 524 692
153 inlägg31,3%365 601 följare
26
TV5MONDE
14 978 537
100 inlägg18,7%802 738 följare
27
France 24
14 464 515
146 inlägg4,6%2 171 094 följare
28
LCI
13 073 008
24 inlägg146,9%370 719 följare
29
LCP-Assemblée nationale
11 303 679
65 inlägg80,2%216 922 följare
30
Var-Matin
11 173 695
36 inlägg253,5%122 442 följare
31
Midi Libre
11 049 074
125 inlägg61,9%142 759 följare
32
Mediapart
10 912 846
18 inlägg34,9%1 735 233 följare
33
Dernières Nouvelles d'Alsace
10 757 422
330 inlägg34,5%94 550 följare
34
Public Sénat
10 246 073
112 inlägg21,4%428 452 följare
35
La Montagne
10 017 773
198 inlägg41,9%120 718 följare
36
Agence France-Presse
7 185 447
121 inlägg25,5%233 182 följare
37
Le HuffPost
7 022 379
105 inlägg49,3%135 581 följare
38
Nice-Matin
6 514 931
66 inlägg41,8%235 985 följare
39
Chaîne nationale des régions
5 668 731
39 inlägg162,8%89 275 följare
40
RFI
5 618 419
103 inlägg6,6%831 548 följare

Så läser du kolumnen ”Visningar per följare”: 100% betyder att ett genomsnittligt inlägg får lika många visningar som kontot har följare. På Instagram, där Reels når långt utanför den egna publiken, stiger kvoten snabbt för konton vars format slår an.

3. Det som sticker ut#

La Dépêche du Midi tar sig in bland de tio främsta nationellt (9:e, +72%) med en kvot på 93,1%. Futura hade tabellens starkaste uppgång: +246% och femton placeringar upp (24:e), med en effektivitet på 140,2%.

Ouest-France (+170%, 20:e) och CNEWS (+158%, 21:a) mer än fördubblar sina visningar. 20 Minutes klättrar fem placeringar (14:e, +73%), och RFI kommer med i TOP 40.

När det gäller effektivitet har Var-matin tabellens bästa kvot: 253,5% av följarbasen i visningar per inlägg, före Chaîne nationale des régions (162,8%) och LCI, som når 146,9% från bara 24 inlägg.

4. Metod#

Uppgifterna kommer från Nonlis Social Listening, som löpande bevakar franska nyhetsmediers offentliga Instagram-konton. Bara ett konto per medievarumärke räknas: huvudkontot, utan att lokala eller tematiska konton slås ihop. Rankningen omfattar visningar på videor och Reels som publicerats från 1 till 30 juni 2026, avlästa via Nonli API. Eftersom visningarna fortsätter att öka efter publiceringen är små avvikelser mot senare avläsningar normala. Antalet följare är det som observerades när rankningen genererades.

I samma serie, föregående månad: rankningen för maj 2026; nästa månad: rankningen för juli 2026.

Rankningen publiceras varje månad här på bloggen och på Nonlis LinkedIn-sida. Om du vill följa de här mätvärdena för dina egna konton och din marknad kan du kontakta oss.