Rankningar|rankinginstagramreelsmediasocial-listening

Rankning av franska nyhetsmediers Instagram-konton: maj 2026

av Nonli-teamet

Varje månad mäter Nonlis Social Listening de visningar som videor och Reels genererar på Instagram-konton hos Frankrikes största nyhetsmedier. Här är TOP 40 för maj 2026.

Det finns bra månader, och så finns maj 2026 för Brut.: 1,12 miljarder visningar. Miljarden passerades på en enda månad, en första i serien, och volymen är större än de andra 39 kontona i rankningen tillsammans.

1. Månadens topp 5#

Brut. passerade miljardgränsen (+79% på en månad) med 481 inlägg. TF1 INFO befäste andraplatsen med 268,4 miljoner och drev upp sin effektivitet till 95,4%: varje inlägg ger nästan lika många visningar som hela följarbasen. Le Parisien klättrade upp på pallplatsen (113,4 miljoner).

L'Équipe fortsatte sin exceptionella maj även på Instagram: 110,4 miljoner visningar (+37%), tre placeringar upp till fjärde plats. RTL avslutade topp 5 med 105,8 miljoner och 491 inlägg, tabellens rekord i publiceringstakt.

2. Hela TOP 40#

Instagram
TOP 40Instagram
Videovisningar
#1

Brut.

1 163 788 767

469 inlägg42,7%5 807 564
#2

TF1 INFO

283 121 552

272 inlägg99,6%1 045 302
#3

L'Équipe

125 663 510

232 inlägg15,8%3 429 313
4
Le Parisien
116 567 367
220 inlägg37,0%1 431 679 följare
5
RTL
111 171 438
482 inlägg23,6%976 409 följare
6
France Inter
97 495 820
416 inlägg14,0%1 674 114 följare
7
BFM
71 121 868
227 inlägg31,3%1 000 299 följare
8
franceinfo
60 179 380
296 inlägg15,2%1 335 808 följare
9
Le 20h - France Télévisions
56 001 336
220 inlägg51,0%499 316 följare
10
M6 Info
47 079 175
299 inlägg44,5%353 750 följare
11
La Dépêche du Midi
46 428 323
202 inlägg82,5%278 752 följare
12
Le Monde
42 237 752
114 inlägg13,3%2 791 458 följare
13
La Provence
33 993 842
174 inlägg43,2%452 720 följare
14
Le Progrès
33 653 939
357 inlägg65,1%144 880 följare
15
Le Dauphiné Libéré
30 652 916
352 inlägg48,7%178 972 följare
16
L'Est Républicain
25 135 441
340 inlägg68,7%107 554 följare
17
Le Figaro
24 872 982
159 inlägg14,8%1 054 255 följare
18
Réel média
22 061 672
73 inlägg57,0%529 972 följare
19
20 Minutes
21 348 562
198 inlägg17,5%614 529 följare
20
LCI
19 822 598
38 inlägg144,6%360 751 följare
21
Sud Ouest
19 674 054
71 inlägg66,2%418 402 följare
22
Europe 1
16 212 247
147 inlägg30,8%357 521 följare
23
France 24
15 464 037
98 inlägg7,3%2 159 150 följare
24
LCP-Assemblée nationale
12 202 122
90 inlägg67,0%202 271 följare
25
TV5MONDE
12 189 689
88 inlägg17,6%788 707 följare
26
Dernières Nouvelles d'Alsace
11 403 463
332 inlägg37,2%92 390 följare
27
Mediapart
11 000 508
20 inlägg32,1%1 711 481 följare
28
Nice-Matin
10 465 006
96 inlägg47,7%228 550 följare
29
Agence France-Presse
10 332 560
146 inlägg31,2%226 485 följare
30
Public Sénat
10 321 618
103 inlägg24,2%414 000 följare
31
Midi Libre
8 968 595
106 inlägg61,4%137 869 följare
32
Ouest-France
8 705 680
76 inlägg33,6%340 810 följare
33
Le HuffPost
8 394 866
68 inlägg94,7%130 353 följare
34
Var-Matin
7 978 977
22 inlägg309,4%117 214 följare
35
CNEWS
7 887 494
132 inlägg15,9%376 975 följare
36
La Montagne
7 071 920
173 inlägg34,9%117 275 följare
37
BFM Business
6 738 275
69 inlägg47,5%205 574 följare
38
Chaîne nationale des régions
6 147 792
39 inlägg188,8%83 497 följare
39
Futura
5 501 183
43 inlägg50,2%254 945 följare
40
Le Nouvel Obs
4 781 519
19 inlägg71,6%351 612 följare

Så läser du kolumnen ”Visningar per följare”: 100% betyder att ett genomsnittligt inlägg får lika många visningar som kontot har följare. På Instagram, där Reels når långt utanför den egna publiken, stiger kvoten snabbt för konton vars format slår an.

3. Det som sticker ut#

Miljarden hos Brut. ändrar rankningens skala: kontot står ensamt för mer än hälften av visningarna i hela TOP 40. Receptet är detsamma, volym (481 inlägg) och en effektivitet på 40,6%, långt över normen för ett konto med 5,6 miljoner följare.

Bakom kontot lönar sig jämnheten: Le Parisien och L'Équipe gick framåt tillsammans, och La Provence klättrade ytterligare fyra placeringar (15:e) med +54% i visningar.

Var-Matin hade månadens nationella kvot: 226%, där varje Reel nådde mer än dubbelt så många som följarbasen. actu.fr (140%) och LCI (138%) låg kvar över 100%.

4. Metod#

Uppgifterna kommer från Nonlis Social Listening, som löpande bevakar franska nyhetsmediers offentliga Instagram-konton. Bara ett konto per medievarumärke räknas: huvudkontot, utan att lokala eller tematiska konton slås ihop. Rankningen omfattar visningar på videor och Reels som publicerats från 1 till 31 maj 2026, avlästa via Nonli API. Eftersom visningarna fortsätter att öka efter publiceringen är små avvikelser mot senare avläsningar normala. Antalet följare är det som observerades när rankningen genererades.

I samma serie, föregående månad: rankningen för april 2026; nästa månad: rankningen för juni 2026.

Rankningen publiceras varje månad här på bloggen och på Nonlis LinkedIn-sida. Om du vill följa de här mätvärdena för dina egna konton och din marknad kan du kontakta oss.