Hver måned måler Nonlis social listening de videovisninger, som Facebook-siderne hos Frankrigs vigtigste nyhedsmedier genererer. Her er TOP 40 for januar 2026 med hver kontos visningsvolumen, publiceringsfrekvens og en indikator for præstation pr. opslag.
1. Månedens top 5#
Brut. fører ranglisten med 271.357.569 visninger fra 483 opslag. BFMTV følger med 252.328.655 visninger, foran TF1 INFO (205.892.999 visninger). France 24 og RTL runder top 5 af med henholdsvis 143.606.845 og 112.583.477 visninger.
2. Hele TOP 40#
| # | Side | Videovisninger | Opslag | Opslag pr. dag | Visninger pr. følger | Følgere |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brut. | 271.357.569 | 483 | 15,6 | 6,1% | 9,24M |
| 2 | BFMTV | 252.328.655 | 337 | 10,9 | 12,1% | 6,17M |
| 3 | TF1 INFO | 205.892.999 | 414 | 13,4 | 10,0% | 4,99M |
| 4 | France 24 | 143.606.845 | 563 | 18,2 | 1,8% | 13,96M |
| 5 | RTL | 112.583.477 | 445 | 14,4 | 12,0% | 2,12M |
| 6 | Le 20h - France Télévisions | 105.513.273 | 216 | 7,0 | 20,1% | 2,44M |
| 7 | L'Équipe | 100.886.072 | 187 | 6,0 | 7,1% | 7,64M |
| 8 | France Inter | 65.392.514 | 379 | 12,2 | 7,8% | 2,22M |
| 9 | LCI | 61.764.176 | 172 | 5,5 | 10,2% | 3,52M |
| 10 | M6 Info | 47.181.038 | 353 | 11,4 | 7,4% | 1,81M |
| 11 | franceinfo | 45.866.923 | 373 | 12,0 | 4,0% | 3,09M |
| 12 | RFI | 38.204.043 | 129 | 4,2 | 4,5% | 6,63M |
| 13 | Le Parisien | 37.791.008 | 204 | 6,6 | 3,8% | 4,83M |
| 14 | La Provence | 29.786.457 | 240 | 7,7 | 9,5% | 1,3M |
| 15 | Le Monde | 28.641.991 | 94 | 3,0 | 5,2% | 5,89M |
| 16 | Le Figaro | 25.281.439 | 210 | 6,8 | 2,9% | 4,12M |
| 17 | La Dépêche du Midi | 22.952.332 | 177 | 5,7 | 19,0% | 682.036 |
| 18 | 20 Minutes | 20.088.407 | 191 | 6,2 | 3,1% | 3,35M |
| 19 | Le Dauphiné Libéré | 19.717.203 | 338 | 10,9 | 11,3% | 518.512 |
| 20 | Dernières Nouvelles d'Alsace - DNA | 18.720.342 | 326 | 10,5 | 20,0% | 287.337 |
| 21 | Europe 1 | 16.614.382 | 161 | 5,2 | 7,1% | 1,45M |
| 22 | Var-Matin | 14.545.553 | 49 | 1,6 | 69,9% | 424.602 |
| 23 | Public Sénat | 13.113.703 | 133 | 4,3 | 25,2% | 391.980 |
| 24 | TV5MONDE | 12.152.085 | 65 | 2,1 | 4,2% | 4,47M |
| 25 | Nice-Matin | 10.376.831 | 42 | 1,4 | 36,1% | 684.175 |
| 26 | SudOuest.fr | 9.486.728 | 144 | 4,6 | 10,8% | 610.518 |
| 27 | Ouest-France | 9.477.839 | 73 | 2,4 | 10,8% | 1,2M |
| 28 | La Montagne | 8.840.003 | 165 | 5,3 | 17,2% | 311.907 |
| 29 | Le Progrès | 8.632.007 | 351 | 11,3 | 6,9% | 353.928 |
| 30 | Midi Libre | 8.604.834 | 77 | 2,5 | 27,6% | 405.150 |
| 31 | BFM Business | 8.431.979 | 116 | 3,7 | 12,0% | 605.905 |
| 32 | Le Républicain Lorrain | 7.725.605 | 308 | 9,9 | 9,6% | 260.882 |
| 33 | Agence France-Presse | 7.220.045 | 133 | 4,3 | 5,9% | 924.986 |
| 34 | LCP | 6.805.211 | 92 | 3,0 | 24,8% | 298.699 |
| 35 | L'Est Républicain | 5.926.686 | 311 | 10,0 | 5,3% | 358.658 |
| 36 | Mediapart | 5.053.709 | 22 | 0,7 | 12,9% | 1,78M |
| 37 | La Voix du Nord | 4.954.446 | 69 | 2,2 | 7,8% | 920.497 |
| 38 | Euronews en français | 3.278.306 | 87 | 2,8 | 5,9% | 640.384 |
| 39 | Valeurs actuelles | 3.243.035 | 33 | 1,1 | 24,8% | 395.752 |
| 40 | actu.fr | 2.786.956 | 49 | 1,6 | 19,6% | 289.454 |
Sådan læser du kolonnen »Visninger pr. følger«: 100% betyder, at et gennemsnitligt opslag får lige så mange visninger, som siden har følgere. Det er en god indikator for en kontos evne til at nå ud over sit eget fællesskab.
3. Det der springer i øjnene#
Sammenlignet med december 2025 har Var-Matin den største fremgang i tabellen: 13 pladser op, fra 35. til 22. plads. Valeurs actuelles, der ikke var med måneden før, kommer ind på 39. pladsen (3.243.035 visninger). Med hensyn til effektivitet har Var-Matin det bedste forholdstal mellem visninger pr. opslag og følgere i ranglisten (69,9%): et gennemsnitligt opslag her når et publikum, der langt overstiger størrelsen på sidens eget fællesskab.
4. Metode#
Dataene stammer fra Nonlis social listening, som løbende følger franske nyhedsmediers offentlige Facebook-sider. Der tælles kun én side pr. mediebrand: hovedsiden, uden at lokale eller tematiske sider lægges sammen. Ranglisten dækker visninger af videoer og Reels, der er publiceret mellem 1. og 31. januar 2026. Tællerne aflæses ved periodens afslutning. Da visningerne fortsætter med at tikke ind efter publiceringen, er små afvigelser fra senere aflæsninger normale.
I samme serie: næste måned, ranglisten for februar 2026. Denne rangliste udgives hver måned her på bloggen og på Nonlis LinkedIn-side. Vil du følge disse nøgletal for dine egne konti og dit marked, så kontakt os.
Brut.
BFMTV
TF1 INFO
France 24
RTL
Le 20h - France Télévisions
L'Équipe
France Inter
LCI
M6 Info
franceinfo
RFI
Le Parisien
La Provence
Le Monde
Le Figaro
La Dépêche du Midi
20 Minutes
Le Dauphiné Libéré
Dernières Nouvelles d'Alsace - DNA
Europe 1
Var-Matin
Public Sénat
TV5MONDE
Nice-Matin
SudOuest.fr
Ouest-France
La Montagne
Le Progrès
Midi Libre
BFM Business
Le Républicain Lorrain
Agence France-Presse
LCP
L'Est Républicain
Mediapart
La Voix du Nord
Euronews en français
Valeurs actuelles
actu.fr